In opdracht van Hylkema Erfgoed maakte PelserHartman gekleurde pointclouds met de laserscanner Leica RTC360 van de bijzondere in barokstijl gebouwde Sint-Luciakerk in de Brabantse plaats Ravenstein. Hylkema restaureert en transformeert erfgoed. Ze gebruiken onze E57 pointclouddata als onderlegger om 3D Archicad modellen te maken.

E57-Pointclouds voor Archicad
De kerk werd 3D ingemeten met de laserscanner Leica RTC360. PelserHartman maakte op basis van de scandata pointclouds van de Sint-Luciakerk voor restauratie, herbestemming en documentatie van dit bijzondere Rijksmonument. Ook maakten we 3D viewers waardoor iedereen die betrokken is bij het project alle gemaakte data van de bestaande situatie zelf kan bekijken en erin kan meten.
Wil je voorbeelden van online 3D viewers zien? Ga dan naar onze Leica Truview Enterprise Server

De pointclouds werden gemaakt als E57 -bestanden. Deze zijn geschikt om te gebruiken als onderlegger in o.a. Archicad en Vectorworks. Deze methode stelt Hylkema Erfgoed in staat om zelf de modellen te maken van de bestaande situaties. Uiteraard kunnen dit soort teken- of modelleerwerkzaamheden ook door PelserHartman uitgevoerd worden.
- Wil je zelf een E57 pointcloud testen in jouw eigen versie van Archicad of Vectorworks? Download dan hier een voorbeeldpointcloud.
- Wil je eerst meer weten over het modelleren met pointclouds in Revit of Archicad? Lees dan verder op de pagina Revit & Archicad modellen.

3D inmeten van de kerk
De kerk in Ravenstein is vooral bijzonder omdat ze in barokstijl is gebouwd. Het is zelfs de enige katholieke kerk in de Noordelijke Nederlanden met deze bouwstijl. Het grootste deel van het kerkgebouw werd zowel aan de binnen- als ook aan de buitenzijde ingemeten. Hierbij lag de nadruk op het vastleggen van de bouwkundige maatvoering en het maken van een betrouwbaar dataset geplaatst in het Rijksdriehoekstelsel of RD-stelsel.

Ortho foto’s in plaats van 2D tekeningen
De meeste laserscanners hebben een speciale interne camera. Na een rondje inmeten, maken de camera’s foto’s. De Leica RTC360 doet dit relatief snel met een hoge kwaliteit. Hierdoor kunnen de gemaakte meetpunten (de coördinaten) gekleurd worden. Zo’n gekleurde pointcloud gebruiken we voor het maken van viewers en orthofoto’s. Een ‘orthofoto pointcloud’ wordt vaak gebruikt als 2D aanzicht of doorsnede van gevels, plafonds en vloeren. Daarnaast worden orthofoto’s gebruikt als onderlegger bij bouwhistorisch onderzoek en voor snelle, volledige documentatie in archeologie. Orthofoto’s van pointclouds zijn relatief snel te maken en daardoor goedkoop. Lees verder over ortho foto’s op de pagina Orthofoto pointcloud.
Kerken en kloosters inmeten
PelserHartman heeft in het verleden vele kerken en kloosters ingemeten. Wil je lezen over het inmeten van dit soort objecten? Lees dan verder op de pagina Kloosters en kerken inmeten. Of kijk eens naar andere kerkprojecten op onderstaande pagina’s.