Home » Projecten » Laserscanning archeologisch onderzoek Philips van Kleef-bolwerck

Laserscanning archeologisch onderzoek Philips van Kleef-bolwerck

In 2014 en 2015 heeft in Ravenstein archeologisch onderzoek en bouwhistorisch onderzoek plaatsgevonden in het voormalige bastion Famars, onderdeel van de vestingwerken Ravenstein. Het gaat om een voor Nederland onbekend type bastion naar vroeg-Italiaans voorbeeld, dat inmiddels de naam `Philips van Kleef-bolwerck’ heeft gekregen, naar de naam van de oorspronkelijke bouwheer. Vernieuwend was de documentatiemethode die de gemeente verlangde: 3D-laserscanning.

3D laserscanning is een meettechniek die ook wordt gebruikt in het tv-programma ‘Time Scanners’ van National Geographic. In Nederland is het al toegepast bij de opgraving van het Domplein in Utrecht en de documentatie van de Armenhoef in Best.

Aanleiding archeologisch onderzoek vestingswerken Ravenstein

Aanleiding voor dit onderzoek was de ontdekking van een omvangrijk stelsel van muren en gangen onder dit voormalige bastion, door de emeritus hoogleraar Martin Jan van Mourik. In zijn achtertuin, die het volledige oppervlak van het zeventiende-eeuwse bastion beslaat, bleek uiteindelijk een nog zeer gaaf bewaard ouder vestingwerk uit de Renaissance aanwezig te zijn. Het Philips van Kleef-bolwerck is una grande Novità; een belangrijke vernieuwing voor de Nederlandse vestingbouw van die tijd.

Leestijd: 13 minuten. Dit artikel over het Philips van Kleef-bolwerck is eerder verschenen in ARCHEObrief, het vakblad voor Nederlandse archeologie, jaargang 19, nummer 4. Auteurs: Eric van der Kuijl, Jeroen Pelser en André Viersen.

PDF artikel Archeobrief december 2015 over Philips van Kleef-bolwerck
Het originele artikel in Archeobrief december 2015. Klik op de afbeelding om de pdf te downloaden.

Archeologisch onderzoek vestingwerken Ravenstein

Graafwerkzaamheden in de periode 2012 tot 2015 hebben aan het licht gebracht dat binnen het terrein van het aarden bastion Famars uit 1621 omvangrijke restanten van oudere voorgangers liggen. De ontdekking van een zestiende-eeuws gangenstelsel was aanleiding voor opgravingen, waarbij ook een niet afgebouwde fase onder bastion Famars aanwezig bleek. Deze kwam aan het licht bij het uitgraven van het schootsveld van het Philips van Kleef-bolwerck in de zomer van 2015.

archeologisch onderzoek 3D scanning Philips van Kleef-bolwerck
3D laserscanning door PelserHartman bij archeologisch onderzoek opgraving Philips van Kleef-bolwerck Ravenstein.

Bolwerk naar oud-Italiaans model

Het dieper gelegen zestiende-eeuwse vestingwerk blijkt een bolwerk naar oud-Italiaans model te zijn. Dit bolwerk bestaat uit stenen ruimten, overdekt met aarde om de muren te beschermen tegen kanonvuur. Het vestingwerk omvat twee kazematten met in het midden een grote ovale verblijfsruimte, waarvan de ingang al in 1988 is blootgelegd. Het geheel was oorspronkelijk grotendeels omgeven door een ter plaatse niet meer herkenbare, na 1544 gedempte stadsgracht. Tijdens de aanleg van het vestingwerk was Philips van Kleef de baas in de soevereine heerlijkheid Land van Ravenstein. Hij leefde van 1456-1528 en noemde zich van 1492 tot zijn dood `heer van Ravenstein’. Van 1499 tot 1506 was hij namens Frankrijk tevens gouverneur van Genua, zodat aannemelijk is dat hij in Italië de inspiratie opdeed voor de vernieuwing van de fortificatie van Ravenstein. Om het vestingwerk te kunnen onderscheiden van het bastion Famars heeft het de naam Philips van Kleef-bolwerck gekregen.

Philips van Kleef-bolwerck: toevallige ontdekking

Pointcloud archeologisch onderzoek Philips van Kleef bolwerck
Ruwe pointcloud (geen foto!) van de schietkoker van de oostelijke kazemat. De individuele meetpunten geven een zeer gedetailleerde weergave van de werkelijke situatie.

De aanleiding voor de opgraving was een ontdekking bij het graven van een zinkput in 1988 door Van Mourik. Hij stuitte bij toeval op twee parallel lopende, 4 meter diep reikende muren, die met elkaar verbonden waren geweest door een tongewelf. De overwelfde gang leek de toegang te zijn tot een grotere overwelfde ruimte, waarvan de gewelfaanzetten eenzijdig zichtbaar waren. De autoriteiten kwamen na een melding een kijkje nemen en waren aanvankelijk niet bijzonder geïnteresseerd in de vondst. Het zou volgens de dienstdoende ambtenaar gaan om bij het bastion Famars behorende werken. Het advies luidde mooie foto’s te maken en daarna de stenen resten weer onder de aarde te laten `verdwijnen’.

Van Mourik volgde dit advies, maar kon zijn vondst niet loslaten. De aan het daglicht gebrachte toegang behoorde naar zijn gevoel niet bij een aarden bastion naar oud-Nederlands model. Na zijn pensioen zette hij toch weer de schop in de grond, strijdig met de heersende opvatting in de archeologische monumentenzorg, waarbij men vooral inzet op behoud in situ. Hij stuitte op een forse muur met ronding, voorzien van een gewelfaanzet. Tot de nieuwe ontdekkingen behoorde onder meer een onderaardse overwelfde ruimte. Van Mourik zocht hierop contact met het bestuur van Stichting Menno van Coehoorn. Dit leidde tot een afspraak om de aangetroffen resten te laten inspecteren door een specialist. Van Mourik staakte zijn eigengereide graafwerk, richtte vervolgens Stichting Vestingwerken Ravenstein op.

Inschakelen professionals archeologische opgraving vestingswerken Ravenstein

Archeoloog Eric van der Kuijl van Hamaland Advies werd namens de Monumenten Advies Commissie van Stichting Menno van Coehoorn naar Ravenstein gestuurd en constateerde dat er sprake moest zijn van een groot verdedigingswerk dat nader onderzoek verdiende. De professionalisering leidde, in goed overleg met de gemeentelijk archeoloog, drs. R. Jansen van de gemeente Oss, tot legalisering van hetgeen vanaf 1988 was geschied, op voorwaarde dat de archeologische vindplaats volgens de geldende richtlijnen conform gedocumenteerd zouden worden. Dit hield in dat er eerst een bureauonderzoek verricht zou worden naar de historie van het verdedigingswerk en er een gespecificeerd archeologisch verwachtingsmodel zouden worden opgesteld, dat daarna voorwoord zouden worden in een Programma van Eisen. Dit Programma van Eisen zou dan de leidraad zijn voor het nog uit te voeren proefsleuvenonderzoek.

Orthofoto archeologisch onderzoek Philips van Kleef bolwerck
Perfect haaks aanzicht van de schietkoker van de oostelijke kazemat. Orthofoto op basis van 3D-laserscandata.

André Viersen van Utrecht werd bij het project betrokken als bouwhistoricus. Een eis van de gemeente was tevens dat het reeds door Van Mourik vrij gelegde muurwerk met ingemeten zouden worden voor reconstructie. In overleg met Viersen werd bepaald dat 3D scanning het beste middel was om het project te meten. PelserHartman werd benaderd voor het scanwerk. 3D-scanning is nog nieuw binnen archeologie en bouwhistorie, maar heeft direct zijn grote voordelen getoond door overzicht te geven over het hele terrein. Het was zo makkelijker verbanden te leggen en vermoedens te bevestigen. Omdat de laserscan elke vierkante millimeter in 3D documenteert, zal de techniek zijn meerwaarde ook nog in latere fases bewijzen.

Reconstructie archeologisch onderzoek met laserscanning

Uitleg opbouw schietkoker Philips van Kleef bolwerck
Het uiteinde van de schietkoker van de oostelijke kazemat gezien vanuit het oosten. De overwelving van de koker bestaat uit twee boven elkaar geplaatste segmentbogen (A en B). Bij C is alleen een enkele boog zichtbaar. Dit houdt verband met het sloopwerk bij de ontmanteling van de vestingwerken in 1544. Ter plaatse is ook het bovenste deel van het gewelf verwijderd. Meer naar achteren – hier aan het zicht onttrokken door het grondpakket – is het gewelf wel op de volle dikte behouden. Bij D zijn de onderste hardstenen blokken van de omlijsting van de schietkoker zichtbaar.
Onder het water, en dus niet te zien, is de onderzijde van de schietkoker bewaard gebleven (E). De hardstenen blokken zijn door middel van ijzeren krammen met elkaar verbonden. Hogerop, bij F, is in het metselwerk de aftekening van de verwijderde hardstenen blokken zichtbaar. Tegen het metselwerk van de schietkoker is een smalle, onregelmatig gemetselde, muur aangetroffen (G), die verder naar het oosten zal hebben doorgelopen.

Beschrijving archeologische vondst vestingwerken Ravenstein

De vondst is in één bouwfase opgetrokken in een relatief hard gebakken oranje baksteen, met een steenmaat van 28 à 29 bij 12 à 14 bij 6 à 7 centimeter. Voor het metselwerk is tras (schelpenzand) en kalkmortel toegepast. In het bolwerk is een vloer van bakstenen aanwezig. Het vestingwerk was verder van twee in baksteen uitgevoerde kazematten voorzien. Deze kazematten zullen 10,8 bij 3,4 meter groot zijn geweest en waren onderling verbonden door een overwelfde ruimte met een enigszins ovale plattegrond. De centrale ruimte was toegankelijk door middel van een ongeveer 2,5 meter brede gang met tongewelf in de richting van de keel van het bastion. De toegang naar de centrale ruimte vanuit deze poterne kon met een deur of hek worden afgesloten.

Resultaten onderzoek

Op basis van de resultaten van het uitgevoerde proefsleuvenonderzoek is gesteld dat binnen het voormalige bastion Famars sprake is van een uitzonderlijk gaaf bewaard gebleven kazemat uit de renaissance, die in 1621 overbouwd is met bastion Famars. Nader onderzoek in 2015 wijst uit dat in 1621 weliswaar opdracht is gegeven tot de bouw van het bastion, maar dat de afronding van het werk na 1626 heeft plaatsgevonden. De aangetroffen muren van de kazematten zijn ongeveer een meter dik. De kazematten en de centrale ruime waren overkluisd met segmentboogvormige bakstenen gewelven. Die gewelven zijn bij de ontmanteling grotendeels ingezakt maar deels nog aanwezig. Het bolwerk was voorzien van een aarden dekking.

Volledig gave gemetselde geschutstrechter

Vóór het schietgat van de oostelijke kazemat is een volledig gave gemetselde geschutstrechter aangetroffen van bijna 6 meter lang. Deze was noodzakelijk vanwege de aarden dekking van het bastion. Van de noordelijke kazemat is alleen het zuidelijke deel van de oostmuur ontgraven. Het noordelijke deel bevindt zich onder het tuinhuis van de familie Van Mourik. Bij de opgraving bleek dat de westelijke muur van de kazemat tot op grote diepte was weggebroken. De oostelijke muur met nis is gespaard gebleven.

Datering Philips van Kleef-bolwerck

Onder de buitenmuur van het vestingwerk troffen de archeologen een eikenhouten funderingsbalk aan. Een houtmonster hiervan is dendrochronologisch gedateerd. Bij een dendrochronologische datering wordt de ouderdom van hout bepaald aan de hand van het jaarringpatroon. Hieruit kwam naar voren dat het hout voor deze balk in 1509 geveld is. Het vestingwerk zal dus in 1509 of in 1510 gebouwd zijn.

Zuidelijke onderzoeksgebied

In het zuiden van het onderzoeksgebied is muurwerk aangetroffen van de geschutstrechter. Hier tegenaan ligt een aarden wal. Van de kanonskelder zelf is ook een muur gevonden. Deze heeft een schietgat met hardstenen deurlijst. Aan weerszijden van het schietgat zijn twee ijzeren deurhengsels aangebracht, waarin oorspronkelijk een stalen luik of deur gehangen heeft. De kanonskelder was daardoor afsluitbaar. De buitenzijde van de opening is voorzien van een hardstenen lijst, bestaande uit iets rond lopende blokken Namense hardsteen, die met ijzeren klampen aan elkaar zijn gezet. Deze blokken grenzen aan de oorspronkelijke waterlijn van de stadsgracht. Hierin zijn de uitbraaksporen zichtbaar van de blokken Namense hardsteen, waarmee de randen aan de buitenzijde van de geschutstrechter oorspronkelijk bekleed waren. Halverwege bevindt zich een grote V-vormige uitsparing, waarin oorspronkelijk een sluitsteen bevestigd moet zijn geweest. Aan de buitenzijde van de zuidelijke kanontrechter bevindt zich een gemetselde één-steens dikke muur over een lengte van 1 meter en een resthoogte van maximaal 70 centimeter.

Onderscheid bastion Famars en Philips van Kleef-bolwerck

Om onderscheid te maken tussen het zeventiende-eeuwse aarden bolwerk Famars en de onderzochte resten van het oudere bolwerk, wordt voor de laatste de naam Philips van Kleef-bolwerck aangehouden. Het Philips van Kleef-bolwerck is een bijzonder object. Het is een van de vroegste bastions in Nederland op basis van Italiaanse ideeën. Voor het schietgat van de oostelijke kazemat is een gemetselde schietkoker aangetroffen van bijna 6 meter lang. Opvallend is dat het gewelf een vrij vlakke boog heeft. Het geschut zal in een relatief horizontale positie gebruikt zijn, wat de reikwijdte zal hebben verminderd. De geschutstrechter zal het geschut bescherming hebben geboden tegen vijandelijk vuur, maar zal ook het schootsveld sterk hebben beperkt. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat tijdens de uitvoering een wijziging van het ontwerp heeft plaatsgevonden. De oostwand met schietkoker van de oostelijk kazemat is al tijdens de bouw iets verschoven, zodat het schootsveld van het geschut een sterker flankerende werking zou krijgen ten opzichte van de aansluitende courtine.

Plattegrond orthofoto Philips van Kleef bolwerck vestingwerken Ravenstein
Plattegrond van opgravingen vestingwerken Ravenstein, getekend door A. Viersen van BBA op basis van een orthofoto van PelserHartman. In rood aangegeven is het bij de opgraving in 2014 vrijgelegde metselwerk. Het in 2008 ontgraven metselwerk is in oker aangegeven. Dit metselwerk is gereconstrueerd aan de hand van de indertijd gemaakte foto’s, die voor zover mogelijk zijn gekoppeld aan het ingemeten muurwerk.

Het Philips van Kleef Bolwerck in internationaal perspectief

Rond 1500 beleefde de vestingbouw in Italië belangrijke ontwikkelingen. Door de toepassing van buskruit en kanonnen waren de stenen verdedigingswerken, zoals muren en torens, niet meer bestand tegen zware aanvallen. Ter bescherming werden de stenen bolwerken daarom afgedekt met aarde. Vanuit geschutskelders in de `keel’ werden de muren flankerend gedekt. Philips van Kleef legde grote belangstelling aan de dag voor de oorlogsvoering te land en ter zee. Hij schreef er zelfs een befaamde verhandeling over: Instruction de toutes manières de guerroyer tant par terre que par mer.

Beschrijving Philips van Kleef Bolwerck

Het in Ravenstein aangetroffen bolwerk is een stenen bouwwerk met de kenmerken van Italiaanse vestingbouw uit de Renaissance. Het gebruik van kazematten met geschutstrechters en een dekking van aarde past in de technologische ontwikkelingen van de late vijftiende eeuw, als antwoord op de vuurkracht van het moderne geschut. Als oplossing voor de traditionele middeleeuwse vestingbouw werden belangrijke vernieuwingen toegepast afkomstig uit het Italiaans vestingstelsel, zoals vooruitgeschoven bastions om de ongedekte flanken of muren tussen de muurtorens te dekken en aarden verdedigingswerken ter vervanging van de stenen rondelen. Vaak ook werden stenen muurtorens gedeeltelijk afgebroken en verlaagd om er rondelen van te maken, die vervolgens bedekt werden met aarde om de impact van de vijandige kogels te kunnen smoren.

Oplossing dode hoek torenbastion

Echter, bij de torenbastions bleef een dode hoek over die niet vanaf de aangrenzende geschutsplatforms kon worden verdedigd. Om deze reden werd in Italië een bastion ontwikkeld dat bestond uit een stompe driehoekige vorm die door middel van twee korte muurstukken de zogenoemde flanken met de muur werd verbonden. In deze flanken stonden lichte kanonnen opgesteld, vaak op meerder beschutte niveaus (kazematten). De flanken werden terugspringend in het bastion aangebracht. Het geschut kreeg vaak extra bescherming door de ronde of veelhoekige overgang (schouder of orillon) van de schuine voorzijden van het bastion naar de flanken.

Vroegst bekende voorbeeld Italiaans bastion Nederlanden

Rond 1515 worden deze bastions in Italië voor het eerst opgenomen in ommuringen van steden. Het bolwerk in Ravenstein is vooralsnog het vroegst bekende voorbeeld van de toepassing van een Italiaans bastion in de Nederlanden. Met zijn begindatering van 1509 of 1510 is Ravenstein een uitzonderlijk vroeg voorbeeld van een dergelijke ontwikkeling, waarbij echter niet zeker is of het bastion ook daadwerkelijk opgenomen is geweest in de stadsommuring, of dat het gaat om een vooruitgeschoven bastion dat als eerstelijns verdediging heeft gefunctioneerd. Deze wijze van verdedigen is wereldwijd tot ver in de negentiende eeuw toegepast.

Archeologisch onderzoek met 3D-laserscanning

Laserscan archeologisch onderzoek schietkoker Philips van Kleef bolwerck
Ruwe, ongekleurde meetdata van de schietkoker. De zwart-witte schijven worden gebruikt om alle losse 3D-scans nauwkeurig aan elkaar te koppelen tot een grote pointcloud.

De opgraving is met 3D-laserscanning in kaart gebracht. Dezelfde technologie wordt gebruikt in de documentaireserie `Time Scanners’ van National Geographic; het is hier zelfs met dezelfde apparatuur gedaan. 3D-scanning heeft eerder bij projecten als het Domplein en de Armenhoef  zijn waarde bewezen. In het geval van het Philips van Kleef-bolwerck boden de scans een totaaloverzicht. Het ging hier om vier verschillende blootgelegde stukken onderdeel van dezelfde structuur verspreid over een tuin van 70 are groot. Ter plekke was de samenhang van deze delen niet direct vanzelfsprekend, maar de gekoppelde scans van de blootgelegde onderdelen maakte veel duidelijk voor de reconstructie.

3D scannen uitgelegd

3D scannen maakt het mogelijk om bestaande situaties geheel tot in detail vast te leggen door 360° rond te meten met bijna een miljoen punten per seconden. Elke millimeter in de omgeving wordt hiermee omgezet in meetpunten, die samen een puntenwolk van vele miljoenen punten opleveren. Er zijn in het geval van Ravenstein fotorealistisch gekleurde pointclouds gemaakt door scans aan te vullen met HDR-fotografie. Uit deze data zijn een bovenaanzicht van het hele gebied en zeven doorsneden van het vestingwerk geproduceerd.

Voordelen 3D scannen archeologie

De onderzoekers kregen ook een scanviewer tot hun beschikking waarmee later op kantoor details nader konden worden bekeken en aanvullende metingen konden worden gedaan. Verder zijn de 3D-scans later ook goed te gebruiken voor publiekspresentaties. Gemak speelt ook een rol. De geschutskoker op het bolwerk loopt taps toe en is aan het einde maar een meter hoog. Op die plek meten is verre van comfortabel, waardoor de details toch minder goed worden vastgelegd. En dat de baksteenlijnen in dit geval niet waterpas lopen, valt in die nauwe, donkere koker minder goed op dan wanneer de scandata rustig achter een bureau worden bestudeerd.

3D scan vervangt veel tekenwerk

Omdat 3D-scannen alle data vastlegt, verdwijnt de noodzaak om te tekenen. Niet alles hoeft te worden getekend wanneer er wordt gewerkt met high-end scandata. De juiste software kan orthofoto’s genereren van hoogwaardige gekleurde pointclouds. Orthofoto’s zijn zuivere orthogonale aanzichten van de pointcloud op schaal. Een orthofoto kan worden gebruikt als onderlegger voor het tekenen van het (boven)aanzicht van een terrein of object, maar zelf tekenen is nu niet eens meer nodig.

Orthofoto’s zijn erg waardevol in archeologie en bouwhistorie, omdat een slimme automatisering het dure, onnauwkeurige schetsen vervangt. De mensen in het veld kunnen zich dan richten op het belangrijke werk: analyse en interpretatie. Wanneer de laserscan op de juiste manier is gemaakt, is het vervaardigen van orthofoto’s erg goedkoop; vaak vele malen goedkoper dan handmatig tekenen en fotograferen. PelserHartman heeft voor dit project een werkmethode ingezet die handmatig overtekenen overbodig maakt. Orthofoto’s zijn daarin al de complete documentatie. Ook wanneer een schematische tekening gewenst is, bijvoorbeeld om aantekeningen op te maken, is er een automatisering bedacht die snel een lijntekening genereert van elk mogelijk aanzicht.

Toekomstplannen

De in 2012 opgerichte Stichting Vestingwerken Ravenstein (SVR) ging in 2014 een nieuwe fase in. Besloten werd het vestingwerk voor de verre toekomst herkenbaar en beleefbaar te maken. Architect Maurits Cobben werd belast met de vormgeving van het project. In grote lijnen bestaat dat uit het met metselwerk conserveren van het front van de geschutskelder, het zichtbaar maken van de contouren van het schootsveld en van de bijbehorende stadswal. Daarnaast wordt de kazemat met glasplaten bedekt om deze te onttrekken aan weersinvloeden, maar toch zichtbaar te houden. In juli 2015 is gestart met het onder archeologische begeleiding uitgraven van het voormalige schootsveld en de restauratie van het front van de geschutstrechter van het voormalige verdedigingswerk. Het bestuur van de stichting hoopt het project dit najaar te realiseren.

NIEUWSTE PROJECTEN

Van monumentale brug naar moderne toekomst: de digitalisering van de IJsselbrug

De monumentale IJsselbrug in IJsselstein heeft een geschiedenis die teruggaat tot de 18e eeuw. Waar ooit vaste stenen bruggen en later draaibruggen het stadsdeel verbonden, staat sinds 1972 de huidige ophaalbrug. De gemeente onderzoekt de mogelijkheden om de betrouwbaarheid, veiligheid en toekomstbestendigheid van de brug te verbeteren. Hiervoor wordt onderzoek gedaan naar verschillende technische oplossingen voor de toekomstige bediening van de brug. Voor dit renovatieproject schakelde Adviesbureau TAS de expertise van PelserHartman in voor het inmeten en modelleren van dit civiele kunstwerk. In deze blog lees je onze aanpak.

brug revit 3D model pelserhartman
Revit model op basis van pointclouddata

Betrouwbare data als fundament voor renovatie ontwerp

Om een betrouwbare basis te leggen voor het nieuwe ontwerp, hebben wij de bestaande situatie van de brug volledig ingemeten. Het inmeten en vastleggen van civiele kunstwerken is een belangrijk onderdeel van onze expertise. Zo leggen we zowel monumentale bruggen, grootschalige beton- en staalconstructies, maar ook sluizen vast met behulp van geavanceerde 3D meettechnieken, zoals laserscanning en drone-opnames.

brug 3d laserscan
3D laserscannen van de brug met statische high-end laserscanner

Omdat er geen volledig dossier van de brug beschikbaar was, bleek modelleren op basis van bestaande tekeningen niet mogelijk. Dit bood een mooie kans om te ervaren hoe nauwkeurige 3D-laserscandata het ontwerpproces kunnen versnellen en verbeteren.

Van 3D laserscan naar werkbaar Revit 300 3D model

Onze scanoperator heeft de IJsselbrug ingemeten met een high-end statische 3D laserscanner. Deze metingen leveren miljoenen nauwkeurige meetpunten op, samengebracht in een gekleurde pointcloud die een zeer nauwkeurig beeld geeft van de bestaande situatie. Op basis van deze data hebben we een gedetailleerd Revit 3D model opgesteld van de brug, uitgewerkt tot LOD300 niveau. Dit betekent dat de belangrijkste bouwdelen en objecten niet alleen geometrisch correct zijn gemodelleerd, maar ook zijn voorzien van de juiste afmetingen, positie en onderlinge samenhang.PelserHartman heeft een overzichtelijke ILS gemaakt waarmee eenvoudig kan worden aangegeven welk onderdeel op welk niveau wordt uitgewerkt.

3D pointcloud van de brug. pelserhartman
Pointcloud van de brug en de omgeving

Het model vormt daarmee een betrouwbare digitale onderlegger waarmee de ingenieurs van Adviesbureau TAS direct verder kunnen werken aan hun ontwerp. Door deze mate van detail en nauwkeurigheid kunnen zij sneller keuzes maken, beter afstemmen en met meer zekerheid ontwerpen, met minder kans op afwijkingen tijdens de uitvoering.

Meer grip op het ontwerp met een 3D model

Het Revit 3D model stelt Adviesbureau TAS in staat om sneller en met meer zekerheid te ontwerpen. Alle relevante afmetingen en posities van de bestaande constructie zijn hierin nauwkeurig vastgelegd, waardoor de kans op fouten of verrassingen tijdens de uitvoering aanzienlijk wordt verkleind. Adviesbureau TAS gebruikt het model als betrouwbare basis voor het onderzoek en ontwerp van een toekomstige aandrijf- en bedieningsoplossing, inclusief de integratie van infrastructuur- componenten zoals afsluitbomen en landverkeerseinen.

3D revit model brug
Revit model van de bestaande situatie van de brug

Partner in digitalisering van bestaande constructies

Dit project laat zien hoe een nauwkeurige digitale opname van bestaande infrastructuur de sleutel vormt tot succesvolle renovaties. Zeker bij complexe en monumentale constructies is een betrouwbare digitale onderlegger essentieel voor een goed doordacht ontwerp. PelserHartman ondersteunt ingenieursbureaus zoals Adviesbureau TAS met slimme meet-, modelleer- en monitoringsoplossingen.

Wil jij ook ervaren hoe 3D scanning en BIM jouw projecten kunnen versterken? Neem contact met ons op of vraag direct een offerte aan. We denken graag met je mee over de beste digitale aanpak voor jouw volgende renovatieproject.

Zekerheid voor Waterschap De Dommel door 3D scan- en modelleertechnieken bij renovatie- en onderhoud rioolwaterzuivering

Bij rwzi Tilburg wordt gewerkt aan een grootschalige renovatie door Waterschap De Dommel, terwijl de installatie 24/7 in bedrijf moet blijven. Daardoor is er geen ruimte voor meetfouten of stillegging voor het inmeten van nieuwe onderdelen. Om deze complexe inpassing toch zeker te stellen, bracht PelserHartman een gebied nauwkeurig in kaart met high-end 3D-laserscanning en vertaalde dit naar een betrouwbaar LOD300 model. Hiermee konden engineers zorgeloos aan de slag met de renovatieplannen.

LOD300 Revit 3D model van een deel van rwzi Tilburg

Waarom 3D inmeten?

Een belangrijk onderdeel in de huidige fase is het realiseren van nieuwe installaties in een compacte zone binnen de bestaande deelstroombehandeling. In dit gebied moeten verschillende elementen worden ingepast, zoals nieuwe leidingtrajecten, ondersteunende staalconstructies, pompen en een zeefbochtconstructie. Deze elementen moeten hun plek vinden tussen bestaande installaties en staalconstructies.

Geen ruimte voor verrassingen en afwijkingen

Een traditionele aanpak loopt al snel tegen beperkingen aan:

  • De bestaande tekeningen van de installatie zijn vaak niet meer actueel (‘as-built’) of missen de benodigde detaillering.
  • Handmatig inmeten in een complexe omgeving vol leidingen en obstakels is tijdrovend en foutgevoelig.
  • Lastige geometrie en grillige vormen vergroten de kans op meetfouten.

Tijdens de montage is geen ruimte voor verrassingen: een afwijking van slechts een paar millimeter kan leiden tot fouten en dus stilstand en extra kosten. De vraag was dus simpel: hoe garandeer je dat het ontwerp precies ingepast kan worden in de werkelijke situatie?

3D laserscannen met de Leica RTC360 bij rwzi Tilburg

Slimme combinatie van drone en laserscanner

Het antwoord op die vraag is simpel, namelijk: 3D laserscanning. Juist bij complexe inpassingen biedt deze techniek de snelheid én zekerheid die nodig zijn. In korte tijd legt een scanner miljoenen meetpunten vast en ‘ziet’ daarbij alles: elke flens, elke bocht in een leiding en de staalconstructie. Zo ontstaat razendsnel een volledig en actueel beeld van de situatie en elimineer je de onzekerheden die blijven bestaan bij handmetingen of het gebruik van oude tekeningen. 

Toch is het niet efficiënt om een hele rwzi op dit detailniveau te scannen. Daarom kozen we voor een hybride aanpak, die precies aansluit op de informatiebehoefte. Het terrein hadden we eerder al in kaart gebracht met drones en fotogrammetrie. Dit leverde een LOD100-model op dat uitstekend diende als overzicht en context. Voor het kritieke inpassingsgebied rond de zeefbocht was echter een hogere nauwkeurigheid vereist. Op die specifieke locatie hebben we daarom high-end statische 3D laserscanners ingezet. Meer weten over inmeten van dit soort complexen? Ga dan naar onze speciale waterzuiveringen en gemalen pagina.

pointcloud RWZI
3D laserscandata (gekleurde pointcloud) van rwzi Tilburg

Van pointcloud naar betrouwbare engineering

Het inwinnen van data is de basis, maar de vertaling naar een bruikbaar model is waar de winst zit voor de engineers. De scandata is door ons verwerkt tot een gekleurde pointcloud en vervolgens uitgewerkt naar een 3D Revit model op LOD300 niveau. In dit model zijn de bestaande staalconstructies, leidingen, vloeren en installaties nauwkeurigheid vastgelegd. Lees hier mee over het maken van industriële- en installatie modellen.

Dit geïntegreerde model stelt engineers van Waterschap De Dommel en betrokken bouwpartners in staat om:

  • Direct inzicht te krijgen in de bestaande situatie
  • Ontwerpen direct te toetsen in de bestaande situatie
  • Vroegtijdig clashes tussen het ontwerp en de bestaande situatie op te lossen
  • Productie en montage foutloos voor te bereiden

Hiermee worden faalkosten en stilstand tijdens de daadwerkelijke bouw voorkomen.

3D model rwzi lod300
Hyperrealistische render van het 3D model van rwzi Tilburg op basis van pointclouddata

Samen bouwen aan databeheer

De renovatie van rwzi Tilburg is een meerjarig traject. Daarom leveren we niet alleen data, maar denken we actief mee over iedere faseringsstap. Het digitale model wordt stapsgewijs uitgebreid: waar tijdens een nieuwe projectfase extra detail nodig is, voegen we dat toe.

Zo groeit een actuele digitale kopie van de installatie mee met het onderhouds- en renovatieproces. Voor het Waterschap levert dit structurele voordelen op bij beheer, inspecties, planning en toekomstig ontwerpwerk.

Hulp bij jouw project?

Wil je jouw ontwerp- en inpassingsvraagstukken met maximale nauwkeurigheid aanpakken? Onze specialisten denken graag direct met je mee.

3D installatiemodel zwembad Groenoord

Zwembad Groenoord in Schiedam wordt na twintig jaar trouwe dienst uitgebreid en vernieuwd. Het technische hart onder het zwembad wordt flink onder handen genomen. PelserHartman bracht de technische ruimte in kaart met behulp van high-end 3D laserscantechnieken. Daarnaast maakten wij een nauwkeurig Revit LOD 300 model als basis voor het ontwerp van de nieuwe installaties. Lees in deze projectblog meer over onze aanpak.

Digital Twin als solide basis voor renovatie van complexe bestaande installaties

Zwembad Groenoord is toe aan een grondige vernieuwing. De technische installatie is na ruim twee decennia verouderd en aan vervanging toe. De gemeente Schiedam grijpt deze renovatie aan om het zwembad direct uit te breiden met extra zwemwater voor diverse doelgroepen. De uitdaging van dit project bevindt zich echter onder de waterlijn in de technische ruimte.

3D installiemodel LOD 300
3D Revit installatiemodel LOD300 op basis van pointcloud

We hebben hier te maken met een complexe technische omgeving. De ruimte staat vol met bestaand leidingwerk, grote pompen en filtersystemen. Veel van deze installaties ‘zweven’ in de ruimte. Traditioneel inmeten met een rolmaat of disto is hier onbegonnen werk. Het is te complex, te tijdrovend en zeer foutgevoelig. Opdrachtgever Lotec, specialist in zwembadtechniek, kiest daarom voor zekerheid. PelserHartman kreeg de opdracht om de bestaande toestand exact vast te leggen met laserscanners. Op basis van deze digitale meetinfo wordt een LOD 300 model gemaakt. Een digitale kopie, Digital Twin, van de installaties. 

Installaties statisch scannen met de Leica RTC360

PelserHartman adviseert per project over de meest effectieve meetmethode. Voor dit specifieke project kozen wij bewust voor statisch scannen met de high-end Leica RTC360 laserscanner. Wij zetten deze statische scanners in wanneer de hoogste datakwaliteit vereist is. De minimale ruis en hoge nauwkeurigheid van de RTC360 zijn noodzakelijk om nieuw leidingwerk nauwkeurig te laten aansluiten. Wij legden de volledige ruimte vast in een exacte ‘as-built’ digitale kopie. Deze wolk van miljoenen meetpunten noemen we de pointcloud. De pointcloud is de basis voor het 3D modelleerwerk.

pointcloud installaties
Gekleurde pointcloud van de bestaande situatie

Van pointcloud naar Revit LOD 300 model

Een pointcloud is nog geen tekening of 3D model. De kracht van PelserHartman zit in de vertaalslag van pointcloud naar bruikbare informatie. In dit geval een 3D model. Wij modelleerden de technische ruimte volledig in Revit op LOD 300 niveau. Hierbij werkten we volgens onze eigen PelserHartman Informatie Levering Specificatie (ILS).

Op basis van de pointcloud modelleerden wij alle relevante MEP-systemen. Hierbij nemen wij de exacte afmetingen over uit de meetdata. Elk onderdeel van de technische installatie staat exact op de juiste positie met de juiste afmeting in het model. Ook de bouwkundige elementen brachten wij nauwkeurig in kaart. Het resultaat is een maatvast 3D model dat exact overeenkomt met de werkelijkheid. In dit geval leverende we een IFC en Revit bestand op aan de klant. PelserHartman maakt ook 3D solid DWG- en/of STEP-modellen.

installatiemodel
3D render van het LOD300 Revit model

Faalkosten voorkomen door clash-detection

PelserHartman levert met dit model de belangrijke basis voor de engineering door Lotec. Omdat het 3D model de exacte werkelijkheid weergeeft, kan Lotec de nieuwe installaties naadloos inpassen in de bestaande bouw. Eventuele knelpunten tussen het nieuwe ontwerp en de huidige constructie worden zichtbaar via visuele clash-detection. Dit voorkomt kostbare aanpassingen en vertragingen tijdens de uitvoering. Het risico op ‘gedoe’ achteraf wordt hiermee tot een minimum beperkt. Voor Lotec betekent dit grip op het proces en een aanzienlijke reductie van faalkosten.

Samenwerking met Lotec

PelserHartman werkte in dit project nauw samen met Lotec. Lotec is marktleider in de Benelux op het gebied van waterattracties en innovatieve zwemtechnieken. In dit project versterken twee specialisten elkaar om een complex renovatieproject succesvol te maken. Wij leveren de betrouwbare meetdata en Lotec zorgt voor de ‘state of the art’ watertechniek.

Wil je ook een 3D model van jouw project? 

Neem contact op met PelserHartman voor een vrijblijvende afspraak. Wij helpen je graag bij het in kaart brengen van jouw project.

Romeinse Barbarossa Ruïne vastgelegd met 3D laserscans en fotogrammetrie

Hoe begin je aan de restauratie van een monument dat al eeuwen oud is? De Barbarossa-ruïne in het Nijmeegse Valkhofpark is zo’n monument. Als een van de weinige overblijfselen van de 12e-eeuwse Valkhofburcht, met delen van de Romeinse en Karolingische tijd, is het een bijzonder stuk erfgoed. Met een restauratie op de planning, benaderde de Gemeente Nijmegen ons. De opdracht was om de volledige ruïne steen voor steen vast te leggen. Deze gedetailleerde documentatie moet de betrouwbare basis vormen voor alle analyses en restauratiewerkzaamheden.

Drone overzichtsfoto Barbarossa Ruïne

Uitdagingen digitaal documenteren monument

De Barbarossa-ruïne bevat onder andere 12e-eeuws beeldhouwwerk zoals kraagsteentjes, zuiltjes en kapitelen, evenals spolia uit de Romeinse en Karolingische tijd. Daarbij maakt de geometrie van het gebouw met gewelven, profileringen, scheefstand en reliëf het een moeilijk object om nauwkeurig te documenteren. Een voorwaarde was om dit alles te realiseren zonder het monument fysiek te belasten. Er mochten bijvoorbeeld geen steigers geplaatst worden.

3D mesh model Barbarossa Ruine

Hybride aanpak van 3D laserscanning en fotogrammetrie

Elk monument is uniek en vraagt om een eigen aanpak. Daarom stelden we een plan samen waarbij we 3D laserscanning en fotogrammetrie combineerden. Eerst creëerden we met de Leica RTC360 3D laserscanner een uiterst nauwkeurige en maatvaste basis. Vanaf de grond en met een speciaal hoog statief tot 5,5 meter legden we de volledige geometrie vast in een puntenwolk. Dit betrouwbare 3D model diende als de ‘kapstok’ voor de fotogrammetiedata. 

Pointcloud gemaakt met RTC360 3D laserscanner

Met behulp van een drone en een uitschuifbare fotomast maakten we honderden overlappende foto’s vanuit alle denkbare hoeken, ook van de moeilijkst bereikbare plekken. Met fotogrammetrie worden deze foto’s in software omgezet in een gedetailleerd en fotorealistisch 3D model. Dit model combineren we vervolgens met de maatvaste laserscandata. Zo ontstaat een eindresultaat dat het beste van twee werelden heeft. Een visueel rijk model op een millimeter-nauwkeurige basis.

3D mesh model met en zonder overlappende detailfoto’s

Oplevering Digitale Tweeling en orthofoto’s 

De eindproducten bieden de Gemeente Nijmegen een gedetailleerd inzicht in de staat van het monument. We hebben een complete digitale tweeling (digital twin) van de ruïne opgeleverd, bestaande uit:

  • Een gekleurde pointcloud: De maatvaste 3D basis van miljoenen meetpunten.
  • Een fotorealistisch 3D-meshmodel: Een visueel rijke ‘digitale tweeling’ van de ruïne, te bekijken in een lokale viewer en online inspectieplatform Twinspect.
  • Zeer gedetailleerde orthofoto’s: Schaalvaste 2D afbeeldingen van alle aanzichten.

Met een resolutie van ongeveer 1 millimeter per pixel en een dekkingspercentage van 90-95% hebben we de volledige ruïne vastgelegd.

Detail orthofoto Barbarossa Ruïne

Toepassingen 3D data voor restauratie en analyse

Met deze data heeft de opdrachtgever nu alle data in handen om de restauratieplannen voor te bereiden op een bouwhistorisch verantwoorde wijze. De geleverde bestanden stellen hen in staat om:

  • Efficiënt 2D tekeningen te maken: Alle benodigde aanzichten, doorsnedes en plattegronden kunnen op blokniveau worden uitgewerkt.
  • Gebreken nauwkeurig te documenteren: Scheuren, hersteld voegwerk en andere aandachtspunten kunnen direct op de orthofoto’s worden gemarkeerd.
  • Bouwsporen en dateringen te analyseren: De hoge resolutie maakt gedetailleerde studie van het metselwerk mogelijk.
  • Restauratieplannen te onderbouwen: Ontwerpers en restauratoren kunnen hun plannen baseren op een accurate weergave van de werkelijkheid.

3D data als onmisbare schakel in monumentenzorg

Het project Barbarossa-ruïne laat zien hoe moderne 3D documentatietechnieken onmisbaar zijn geworden voor het behoud en de restauratie van ons cultureel erfgoed. Een objectief, compleet en millimeter-nauwkeurig beeld van de huidige staat is de basis voor verantwoorde beslissingen. 

Orthofoto’s zijaanzicht Barbarossa Ruïne

Jouw monument ook toekomstbestendig documenteren?

Sta je voor een complexe restauratie- of documentatie-uitdaging? Wil je de conditie van jouw erfgoed tot in het kleinste detail vastleggen? Ontdek de mogelijkheden van 3D inmeten met drones en laserscanning. Neem gerust contact met ons op voor een vrijblijvend adviesgesprek.

Van historische vondst naar digitale 3D meetdata in Heusden

Wat begon als voorbereidende werkzaamheden van de gemeente voor de herinrichting van de Vismarkt in Heusden, eindigde eerder dit jaar in een bijzondere ontdekking: een middeleeuwse, gemetselde waterput onder de stadspomp. Een prachtige vondst, maar ook een kwetsbare. Hoe onderzoek je zoiets zonder het te beschadigen?

Een digitale kopie zonder risico met 3D laserscannen

Het antwoord ligt in 3D-laserscanning. Een techniek die perfect is voor archeologie. Het stelt ons in staat om kwetsbare vondsten zoals deze put volledig contactloos, snel en tot op de millimeter nauwkeurig vast te leggen. Zo creëren we een nauwkeurige digitale kopie zonder het object fysiek aan te raken, wat het risico op beschadiging voorkomt en de vondst onaangetast laat.

Onze aanpak in Heusden

Precies om die redenen werd PelserHartman ingeschakeld door Wagemaker, die in opdracht van de gemeente de technische staat van de put onderzocht met als doel deze voor de toekomst te behouden. Omdat we vooraf niet exact wisten hoe groot de opening zou zijn, hebben we de keuze tussen terrestrisch of mobiel scannen overwogen. Uiteindelijk hebben we onze high-end terrestrische laserscanner ondersteboven in de 7,5 meter diepe put gehangen. Zo brachten we de volledige binnenzijde van de waterput nauwkeurig in kaart.

Van 3D laserscannen naar waardevol inzicht

Dankzij deze Digital Twin (de pointcloud) hebben de Gemeente Heusden en Wagemakers nu een gedetailleerd inzicht in de technische staat van deze unieke vondst, en kunnen zij weloverwogen keuzes maken over de toekomst van de waterput.

Een prachtig voorbeeld van hoe moderne technologie ons helpt het verleden te begrijpen én te behouden!

Benieuwd wat 3D-laserscanning voor jouw project kan betekenen? We staan voor je klaar. Neem contact met ons op voor meer informatie of vraag eenvoudig en snel een offerte aan.

3D laserscanning Stadhuis Gouda voor duurzame toekomst

Het monumentale Stadhuis op de Markt in Gouda wordt gerestaureerd. Het 15e-eeuwse monument wordt duurzamer & toegankelijker en moet een levendig centrum voor de stad gaan worden. Van Hoogevest Architecten heeft het nieuwe duurzame ontwerp gemaakt. Aannemingsbedrijf Nico de Bont gaat de renovatie en verduurzaming uitvoeren. Voor zo’n renovatie is een betrouwbare basis onmisbaar voor de architect en aannemer. Daarom heeft PelserHartman het stadhuis in opdracht van de gemeente Gouda met 3D laserscanning volledig in kaart gebracht. 

3D laserscanning van het iconische monument

Voor de renovatie van het 15e-eeuwse stadhuis in Gouda stond Van Hoogevest Architecten voor een uitdaging: hoe moderniseer je een monument zonder actuele en betrouwbare tekeningen? Om ontwerprisico’s uit te sluiten en een solide basis voor het project te leggen, heeft PelserHartman het volledige stadhuis met 3D laserscanners in kaart gebracht. Dit leverde een nauwkeurige meting op in de vorm van een pointcloud. Deze pointcloud dient als startpunt voor een duurzame en toegankelijke toekomst.

Iconisch monument

Het stadhuis op de Markt is een van de oudste en meest iconische gebouwen van Gouda en vormt een belangrijk cultuurhistorisch monument in Nederland. Dit gotisch ontworpen gebouw, dat tussen 1448 en 1450 werd opgericht in een periode van bloeiende welvaart door de handel in onder andere kaarsen en pijpen, is sindsdien een markant symbool van de stad. Gelegen in het hart van Gouda, is het stadhuis een plek waar inwoners zich welkom moeten voelen om samen te komen, ideeën uit te wisselen en bijzondere momenten te vieren. Om deze functie ook in de toekomst te kunnen blijven vervullen, werkt de gemeente aan de verduurzaming en energiebesparing van het gebouw, zodat het toegankelijk is voor iedereen.

Ontbreken van actuele tekeningen

Bij de renovatie van oude gebouwen is het ontbreken van accurate en actuele bouwtekeningen een bekend probleem. Laat staan dat er een 3D BIM model aanwezig is. Zeker bij een monument als het Stadhuis van Gouda, dat door de eeuwen heen al vele malen is gerenoveerd en verbouwd. Dit is een groot risico als er ingrepen gepland staan. Denk aan een nieuwe lift, een aanpassing van de entree of een compleet nieuw installatiesysteem om het gebouw te verduurzamen. Wanneer de bestaande tekeningen niet overeenkomen met de werkelijkheid, leidt dat onvermijdelijk tot ontwerpfouten, vertraging en hogere kosten.

Ook het interieur werd volledig gescand

Pointcloud als basis voor Revit model

Om de architect de zekerheid te geven die nodig is, hebben we het stadhuis volledig ingemeten met high-end terrestrial 3D laserscanners. Deze scanners meten met miljoenen punten per seconde de volledige situatie in. Dit resulteert in een digitale kopie van het gebouw. Zelfs de kleinste scheefstand in muren en vloeren wordt hiermee vastgelegd. Onze ervaring met het scannen van monumenten, van kerken tot kastelen, leert ons dat een gedetailleerde pointcloud onmisbaar is bij dit soort renovatieprojecten. 

Gekleurde pointcloud van het exterieur van het stadhuis

Deze pointcloud dient als een betrouwbare ‘as-built’ onderlegger om een Revit model op te baseren. Van Hoogevest maakte een 3D Revit model op basis van de pointcloud. Hierdoor beschikt het ontwerpteam over de juiste data van de bestaande situatie om hun plannen op te baseren. Onze overtuiging is dat een goede 3D meting het startpunt is voor elke serieuze renovatie.

Zekerheid voor het ontwerpteam dankzij de 3D scans

Dankzij de data van PelserHartman heeft Van Hoogevest Architecten met zekerheid het ontwerp voor de verbouwing kunnen maken. De data stelde hen in staat om:

  • Nauwkeurig te ontwerpen: Ingrepen zoals de lift en de nieuwe installaties kunnen precies worden ingepast in de bestaande situatie. Dit verkleint de kans op problemen tijdens de bouw.
  • Snel grip krijgen op eventuele scheefstanden: Op basis van pointclouds kunnen eenvoudig analyses worden toegepast zoals vlakheids- en scheefstandsanalyses. Hiermee kom je in een vroeg stadium erachter wat de status van het monument is en kunnen plannen hierop worden aangepast. 
  • Efficiënt samen te werken met betrouwbare data: Omdat alle partijen, van architect tot installateur, werken met dezelfde correcte data, wordt het risico op miscommunicatie verkleind en daarmee de kans op bouwfouten.

Met een betrouwbare dataset als startpunt, heeft het project een solide basis voor de renovatie.

Doorsnede van de pointcloud van het stadhuis

Heb jij ook een renovatieproject van een groot of klein monument?

Voorkom verrassingen en zorg voor een solide basis met onze specialistische 3D scans Lees meer over onze aanpak voor monumenten. Of neem direct contact op voor een offerte.

Inzet drones en laserscanners voor de instandhouding van vitale infrastructuur

Dagelijks rijden zo’n 56.000 voertuigen over de Volkerakbrug, een onmisbare schakel tussen Zuid-Holland en Noord-Brabant. Om de brug tot aan de vervanging constructief veilig te houden, voerde de combinatie Arup Iv Wagemaker in opdracht van Rijkswaterstaat diverse inspecties uit. Wij werden ingeschakeld om met onze expertise drone en 3D laserscanning opnames te maken en deze data fotogrammetrisch te verwerken tot een 3D- model.  

300GB aan drone-en laserscandata in een 3D-model

Om de brug volledig en veilig in kaart te brengen zonder verkeershinder, hebben wij een gedetailleerde fotogrammetrische opname van de brug uitgevoerd. Onze specialisten hebben deze drone-inspectie van voorbereiding tot uitvoering verzorgd. Daarbij hebben we aanvullende hoogwaardige 3D laserscans gemaakt om de 3D weergave te verbeteren. Vervolgens hebben we de scans en duizenden hoge resolutiefoto’s verwerkt tot een gedetailleerd 3D model van maar liefst 300 gigabyte. Een waardevolle basis voor de analyse van de actuele staat van de brug.

Samenwerken in één webomgeving

Het door ons gecreëerde 3D-model is via de applicatie van Twinsity toegankelijk gemaakt voor alle betrokken partijen. Zo kunnen de ingenieurs, de aannemers en Rijkswaterstaat snel en efficiënt samenwerken op basis van geleverde data. Het 3D-model zorgt voor het overzicht. Klik je een punt in het 3D-model aan, dan zie je op het platform automatisch de bijbehorende hoge resolutie foto’s. Ideaal voor inspectiemogelijkheden. 

AI als versneller van innovatie

De combinatie onderzoekt hoe slimme technologie hun werk kan versnellen. Zo experimenteren zij met AI om schades automatisch te herkennen en daarmee hun resources gerichter en efficiënter in te zetten. Het door ons geleverde gedetailleerde model dient hierbij als essentiële input.

Meer weten over onze inmeetdiensten?

Wil je meer weten over de mogelijkheden van inmeten met drones voor jouw infrastructuur- of bouwproject? Onze specialisten staan voor je klaar. Neem vrijblijvend contact met ons op om de opties te bespreken.

PH BLOG

NIEUWSTE BLOGPOSTS IN KENNISBANK

  • Leica Geosystems heeft in juni 2026 een volledig nieuwe generatie Reality Capture scanners geïntroduceerd: de RTC300, RTC500 en RTC700. Met deze vernieuwde

  • PelserHartman heeft de jaarlijkse “NEN 2580” audit weer succesvol afgerond. Tijdens deze audit wordt gecontroleerd of onze meetprocessen, documentatie en